A B C D É F G H I J K M N Ö P S T Ü V

    Akkumulátorok

    Olyan energiatároló eszközök, amelyek kémiai energiát tárolnak és szükség szerint elektromos energiává alakítanak. Ezeket számos eszközben használják, például mobiltelefonokban, laptopokban, elektromos járművekben (EV), valamint megújuló energiaforrások tárolására szolgáló rendszerekben.

    Az akkumulátorok működése során kémiai reakciók révén töltés és kisütés történik. Az energia tárolásához és leadásához különböző nyersanyagok szükségesek, például lítium, kobalt, nikkel és grafit. Ezeket bányászati úton nyerik ki, ami környezeti és etikai kérdéseket is felvet.

    Az akkumulátoroknak több típusa létezik, például lítium-ion, ólomsavas, szilárdtest és alkáli akkumulátorok. A lítium-ion akkumulátorok jelenleg a legelterjedtebbek, különösen az elektromos járművek és hordozható eszközök terén.

    Klimatikus jelentőségük kiemelkedő, mivel lehetővé teszik a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítését, különösen az elektromos járművek és az energiatárolás területén.

    Az elektromos közlekedésben betöltött szerepük révén jelentősen csökkenthetik a városok szén-dioxid-kibocsátását és légszennyezését. Például egy elektromos autó élettartama alatt akár 50-60%-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsáthat ki, mint egy belső égésű motorral működő jármű. Az akkumulátorok lehetővé teszik a megújuló energiaforrások, mint a nap- és szélenergia tárolását is, így ezek folyamatosan elérhetők.

    Az akkumulátorokkal kapcsolatos aggályok közé tartozik a nyersanyagok bányászatának környezeti és társadalmi hatása, a gyártás energiaigénye, valamint az akkumulátorok újrahasznosítása. Ezek megoldása érdekében folyamatosan fejlesztik az akkumulátortechnológiákat, hogy hatékonyabbak, tartósabbak és fenntarthatóbbak legyenek.