A B C D É F G H I J K M N Ö P R S T Ü V

    Társadalmi egyenlőtlenség

    Az erőforrásokhoz, lehetőségekhez és javakhoz való hozzáférés igazságtalan vagy egyenlőtlen eloszlását jelenti egy társadalmon belül vagy különböző országok között. Ez a különbség megmutatkozhat jövedelemben, oktatásban, egészségügyi ellátásban, a természeti erőforrásokhoz való hozzáférésben vagy éppen a klímaalkalmazkodás lehetőségeiben..

    Az egyenlőtlenség több tényező miatt alakulhat ki, például történelmi igazságtalanságok, gazdasági rendszerek, politikai döntések, valamint földrajzi és kulturális különbségek miatt. A globális tendenciák azt mutatják, hogy az egyenlőtlenségek egyes régiókban csökkennek, de sok régióban vagy országokon belül tovább mélyülnek, például a város és vidék közötti különbségek vagy a gazdag és szegény rétegek között.

    A klímaváltozás tovább súlyosbítja ezeket az egyenlőtlenségeket, mivel a sérülékeny társadalmi csoportokat érinti a legnagyobb mértékben – például a szegényebb országokat, amelyek kevésbé képesek védekezni, vagy azokat, akik mezőgazdaságból élnek és kiszolgáltatottak a szélsőséges időjárási eseményeknek. A klímakatasztrófák (árvizek, aszályok) komoly gazdasági terheket rónak azokra, akik már eleve nehéz helyzetben vannak.

    Az egyenlőtlenségek csökkentése érdekében a szociális hálók megerősítése, az oktatás és az egészségügy javítása, valamint az igazságosabb erőforrás-elosztás szükséges. Az energiaátállás során is elengedhetetlen figyelembe venni a társadalmi egyenlőtlenségeket, például azzal, hogy támogatják a szegényebb rétegeket az épületek szigetelése, vagy a megújuló energiaforrások használata terén.