A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Decentralizált energiatermelési rendszer

    Az energia kisebb, helyi egységekben termelődik, például háztartási napelemekkel vagy közösségi szélerőművekkel, szemben a hagyományos, nagy központi erőművekkel. Ez a modell növeli az energiaellátás rugalmasságát és csökkenti a szállítási veszteségeket.

    Az ilyen rendszerek elemei lehetnek például napelemmel felszerelt háztartások, naperőművek, szélerőművek, biogázüzemek, kisméretű vízerőművek vagy akár háztartási akkumulátorok. Jelentősége abban rejlik, hogy csökkenti az energiaveszteséget, növeli az energiaellátás biztonságát, és elősegíti a megújuló energiaforrások elterjedését. A rendszerbe egyre több háztartás is bekapcsolódhat prosumerként.

    A rendszerirányítás a helyi energiaigények és termelési kapacitások kiegyensúlyozására összpontosít, például okos hálózatok és energia-tárolási technológiák segítségével. A decentralizált energiatermelés szorosan kapcsolódik a klímavédelemhez, mivel csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok használatát, és elősegíti a fenntartható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelést, hozzájárulva a globális felmelegedés mérsékléséhez.