A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Szén-dioxid-leválasztás és -tárolás

    (Carbon Capture and Storage, CCS) olyan technológiai folyamat, amely során a szén-dioxidot (CO₂) leválasztják az ipari kibocsátásból vagy a levegőből, majd biztonságosan tárolják, hogy ne jusson a légkörbe. A cél a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, és ezzel a klímaváltozás mérséklése.

    Ennek jelentősége abban rejlik, hogy lehetőséget ad a fosszilis tüzelőanyagokkal működő iparágak és energiatermelés környezeti hatásainak mérséklésére, miközben időt nyer a megújuló energiaforrásokra való átálláshoz. A CCS elméletileg segíthet az olyan iparágak dekarbonizálásában, mint a cementgyártás és a vegyipar, ahol a kibocsátás nehezen csökkenthető.

    A technológiák közé tartozik a szén-dioxid leválasztása a füstgázokból, közvetlen légköri leválasztás (DAC), valamint a tárolás mély geológiai rétegekben, például kimerült olaj- és gázmezőkben vagy sós víztározókban.

    Már működő példák:

    • Az Egyesült Államokban és Norvégiában nagy ipari létesítményekben alkalmazott CCS-projektek évente több mint 40 millió tonna CO₂-t tárolnak (Az emberiség éves szén-dioxid-kibocsátása 2022-ben körülbelül 37 milliárd tonna (Gt CO₂) volt).
    • A technológia azonban még nem terjedt el széles körben, mivel költséges, és további fejlesztésekre van szükség.