A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Légkör

    A Földet körülvevő gázburok, amely védi a bolygót és biztosítja az élethez szükséges feltételeket. Összetétele főként nitrogénből (78%) és oxigénből (21%) áll, kisebb mennyiségben tartalmaz szén-dioxidot, argont, metánt, vízgőzt és egyéb gázokat. A légkör különböző rétegekre oszlik, például a troposzférára (ahol az időjárás zajlik) és a sztratoszférára (ahol az ózonréteg található).

    A légkör működését fizikai és kémiai törvényszerűségek határozzák meg, például a napsugárzás elnyelése és visszaverése, a légnyomáskülönbségek által okozott szélmozgások, valamint a víz körforgása. Az üvegházhatás kulcsszerepet játszik a Föld hőmérsékletének szabályozásában, mivel bizonyos gázok visszatartják a hőt.

    Az emberi tevékenységek hatására a légkör számos változáson megy keresztül. Az üvegházhatású gázok fokozott kibocsátása globális felmelegedést okoz, míg a légszennyezés ronthatja az egészségügyi feltételeket. Az ózonréteg sérülése miatt növekszik a káros UV-sugárzás. A klímaváltozás miatt szélsőséges időjárási események, például hőhullámok és viharok válnak gyakoribbá.

    A légkör számos veszélynek van kitéve, például a fosszilis tüzelőanyagok égetése, az erdőirtás és a szennyezőanyagok kibocsátása miatt. Ezek a változások nemcsak az ökoszisztémákat, hanem az emberi életet is veszélyeztetik.