A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Polikrízis

    Olyan helyzetet jelent, amikor több, egymással összefüggő válság egyszerre áll fenn, és ezek kölcsönösen erősítik egymást.

    Ilyen válságok lehetnek például a klímaváltozás, gazdasági instabilitás, energiaellátási problémák, politikai konfliktusok, élelmiszerhiány és vízhiány, valamint a járványok. Ezek a válságok gyakran az emberi tevékenységek, például a túlfogyasztás, a fosszilis tüzelőanyagok használata, az erőforrások egyenlőtlen elosztása és a környezetszennyezés következményei.

    A válságok egymással összekapcsolódva erősítik a negatív hatásokat: például a klímaváltozás fokozza az aszályokat, amelyek csökkentik az élelmiszer-termelést, ez pedig gazdasági válságot és társadalmi konfliktusokat idézhet elő. A klímaváltozás központi szerepet játszik a polikrízisben, mert széleskörű hatása van az élet szinte minden területére. A polikrízis kezeléséhez integrált megközelítésre és nemzetközi együttműködésre van szükség, amely egyszerre veszi figyelembe az egyes válságok okait és egymásra gyakorolt hatásaikat.