A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Vulkanikus aktivitás

    A vulkanikus aktivitás a Föld belső hőjéből eredő geológiai folyamat, amely során magma, gázok és hamu törnek a felszínre vulkánkitörések formájában.

    Ezt a jelenséget a földkéreg alatti magma felhalmozódása és nyomásnövekedése okozza, amely végül utat talál a felszín felé.

    A vulkánkitörések során különféle gázok szabadulnak fel, mint például szén-dioxid (CO₂), kén-dioxid (SO₂), vízgőz (H₂O) és kisebb mennyiségben más gázok, például hidrogén-szulfid (H₂S) és hidrogén-klorid (HCl). Ezek a gázok jelentős hatással lehetnek a légkör összetételére és az éghajlatra.

    A vulkáni tevékenység globális klímahatásai közé tartozik a légkörbe jutó kén-dioxid, amely aeroszol részecskékké alakulva visszaveri a napsugárzást, ezáltal átmeneti lehűlést okozva. Például az 1991-es Pinatubo vulkán kitörése után a globális átlaghőmérséklet körülbelül 0,5 °C-kal csökkent egy-két évre. Ezzel szemben a felszabaduló szén-dioxid hozzájárul az üvegházhatáshoz, bár a vulkánok éves CO₂-kibocsátása jóval alacsonyabb, mint az emberi tevékenységből származó kibocsátás.