A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Túlfogyasztás

    Az emberek több természeti erőforrást használnak fel, mint amennyit a Föld hosszú távon képes fenntartható módon biztosítani. Ez kimeríti a természetes készleteket, például az ivóvizet, a termőföldet, az ásványkincseket és az energiát, miközben jelentős mennyiségű hulladékot és szennyezést eredményez.

    A túlfogyasztás okai közé tartozik a túlnépesedés, az iparosodás, a gazdasági növekedés és a fogyasztói társadalom által ösztönzött pazarló életmód. Az egyre növekvő igények miatt a Föld erőforrásainak felhasználása már most meghaladja a természetes regenerációs képességet.

    Az elmúlt évtizedekben a túlfogyasztás gyorsuló ütemben nőtt, különösen a fejlett országokban, ahol az emberek lényegesen több erőforrást fogyasztanak, mint a fejlődő országok lakói. Ez regionális különbségekhez vezet, hiszen a gazdagabb országok felelősek a globális erőforrás-felhasználás és szén-dioxid-kibocsátás nagy részéért, míg a szegényebb országok sokszor a túlhasználat következményeit szenvedik el.

    A klímaváltozás és a túlfogyasztás szoros kapcsolatban állnak egymással, mivel a túlzott energiafogyasztás és az ipari tevékenységek növelik az üvegházhatású gázok kibocsátását. A természeti erőforrások, például az erdők és óceánok kizsákmányolása pedig csökkenti a Föld azon képességét, hogy elnyelje ezeket a gázokat.

    A túlfogyasztás következményei között szerepel az élőhelyek pusztulása, a biodiverzitás csökkenése, az élelmiszer- és vízhiány, valamint a társadalmi konfliktusok gyakoriságának növekedése.