A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Szén-dioxid-elnyelés

    Azok a folyamatok, amelyek a szén-dioxidot (CO₂) a légkörből eltávolítják és tárolják, ezáltal csökkentve az üvegházhatású gázok légköri koncentrációját. Ez a jelenség természetes és mesterséges módokon is működhet.

    A természetes nyelők, például az erdők, óceánok és talajok, a szén-dioxidot fotoszintézis vagy fizikai-kémiai folyamatok révén kötik meg. Az erdőkben a fák és más növények a fotoszintézis során a CO₂-t szerves anyaggá alakítják, míg az óceánokban a CO₂ vízben oldódik, és algák vagy mészvázas élőlények építik be. Az erdők, gyepek, mocsarak, talajok és óceánok mind hatékony CO₂-nyelők. Az óceánok például a kibocsátott szén-dioxid mintegy 25%-át elnyelik.

    A szén-dioxid-elnyelés kulcsfontosságú a klímaváltozás mérséklésében, mivel lassítja a globális felmelegedést és csökkenti az üvegházhatású gázok felhalmozódását a légkörben.

    Az elnyelést mesterséges módszerekkel is növelni kell. Az erdősítés, a talaj szervesanyag-tartalmának növelése, a regeneratív mezőgazdaság, valamint mesterséges technológiák, például a szén-dioxid leválasztás és tárolás (CCS) mind hozzájárulhatnak az elnyelés növeléséhez.