A B C D É F G H I J K M N Ö P R S T Ü V

    Növényi alapú étrend

    Elsősorban növényi eredetű élelmiszerekre épülő étkezés, amely jelentősen csökkenti vagy teljesen kizárja az állati eredetű termékek, például hús, tejtermékek és tojás fogyasztását.

    A növényi alapú étrend (például zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, gabona, diófélék és más magvak) jelentősége több szempontból is kiemelkedő. Egészségügyi előnyei közé tartozik a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és bizonyos daganatok kockázatának csökkentése. Környezeti szempontból pedig segíthet csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, mivel az állattenyésztés a globális kibocsátások mintegy 14,5%-áért felelős. Emellett mérsékli a víz- és talajhasználatot, valamint a földhasználati konfliktusokat.

    A növényi alapú étrend elérése fokozatosan történhet, például a hús- és tejtermékfogyasztás csökkentésével („hétfőn hús nélkül”), a növényi fehérjeforrások (például lencse, csicseriborsó, tofu) előnyben részesítésével, valamint a helyi és szezonális növényi élelmiszerek választásával. Az étrend gazdagítható kreatív receptekkel és helyettesítő termékekkel, például növényi tejekkel és húshelyettesítőkkel.

    Egy globális átállás a növényi alapú étrendre évente akár 8 gigatonna szén-dioxid-kibocsátást előzhetne meg, miközben jelentősen csökkentené az állattenyésztéshez kapcsolódó környezeti terhelést. Ez az étrend fenntarthatóbbá tenné az élelmiszer-ellátást és hozzájárulna a klímaváltozás mérsékléséhez, miközben javítaná az emberek egészségét és az ökoszisztémák állapotát.