A B C D É F G H I J K L M N Ö P R S T Ü V Z

    Eltartóképesség

    A maximális népesség, amelyet az adott környezet hosszú távon fenntartható módon képes eltartani az elérhető erőforrások alapján. Ez magában foglalja a természeti erőforrásokat (például élelmiszer, víz, energia), valamint az ökoszisztémák által nyújtott szolgáltatásokat, mint a tiszta levegő és a hulladék lebontása.

    A klímaváltozással kapcsolatban az eltartóképesség kulcsfontosságú, mert a szélsőséges időjárási események, a természeti erőforrások kimerülése és a biodiverzitás romlása csökkentik a bolygó képességét arra, hogy fenntartsa az emberi populációt. Az éghajlatváltozás súlyosbítja az erőforráshiányt, például csökkenti a terméshozamot, az ivóvízkészleteket és a halászati lehetőségeket.

    A globális trendek aggasztóak: az emberiség erőforrás-felhasználása meghaladja a bolygó természetes regenerációs képességét. A „Túllövés napja” (Earth Overshoot Day) egyre korábbra tolódik minden évben, jelezve, hogy az emberiség gyorsabban fogyasztja az erőforrásokat, mint ahogyan azok megújulhatnának (túlfogyasztás).

    Az eltartóképesség kimerülésének súlyos következményei vannak: élelmiszer- és vízhiány, fokozódó társadalmi feszültségek, növekvő migráció és a természetes élőhelyek pusztulása. Ezek az események közvetlenül érintik az emberi jólétet, gazdaságokat és az ökoszisztémák stabilitását.

    A fenntarthatóság érdekében sürgősen csökkenteni kell az erőforrások túlzott felhasználását, növelni kell az energiahatékonyságot, és át kell állni a környezeti szempontból barátságos technológiákra.