A B C D É F G H I J K M N Ö P S T Ü V

    Aszály

    Az aszály tartósan száraz időszakot jelent, amikor a csapadék mennyisége az adott térség szokásos szintje alatt marad. Lehet rövid távú (néhány hétig tartó), de akár több évig is elhúzódhat, és gyakran súlyos hatással van a környezetre, a gazdaságra és az emberi életre.

    Aszály bárhol előfordulhat, de különösen gyakori a szárazabb klímájú területeken, például Afrikában, Dél-Ázsiában, Ausztráliában, valamint az Egyesült Államok és Európa egyes részein. A globális felmelegedés miatt az aszályok gyakorisága és intenzitása növekszik, mivel a hőmérséklet-emelkedés fokozza a párolgást és csökkenti a talaj víztartalmát.

    Az aszályok következményei rendkívül súlyosak lehetnek. A mezőgazdasági termények csökkenése miatt élelmiszerhiány és áremelkedés léphet fel, ami különösen a fejlődő országokat érinti súlyosan. Az ivóvízforrások kimerülése vízhiányhoz vezethet, amely egészségügyi problémákat és konfliktusokat okozhat az erőforrásokért. Az aszály hatására növekszik az erdőtüzek kockázata, a természetes élőhelyek sérülnek, és sok állat nehezen tudja túlélni a szélsőséges szárazságot.

    Aszály van hivatalosan, amikor a vegetációs időszakban harminc egymást követő napon belül a lehullott csapadék összes mennyisége a 10 millimétert nem éri el; vagy nem éri el a 25 millimétert, és a napi maximum hőmérséklet értéke legalább tizenöt napon keresztül meghaladja a 31 Celsius fokot.