Kulcsszerepet játszanak a Föld klímájának és élővilágának fenntartásában. Az óceánok hatalmas hő- és szén-dioxid-raktárak: elnyelik a Nap energiájának jelentős részét, valamint az emberi tevékenységek során kibocsátott szén-dioxidot, ezáltal mérsékelve a globális felmelegedést.
a tengerek és óceánok hőmérséklete fokozatosan emelkedik, mivel az óceánok elnyelik a légkörben felhalmozódó többlet hőt.
Azt mutatja meg, hogy egy ember, közösség vagy ország mennyi természeti erőforrást használ fel, illetve mekkora terület szükséges az energia, élelmiszer és anyagok előállításához, valamint a keletkező melléktermékek, például szén-dioxid elnyeléséhez.
Három oxigénatomból álló kémiai molekula (O₃), amely a Föld légkörében természetesen jelen van. Erős oxidáló hatású gáz, kék színű és jellegzetes szagú. Kémiai tulajdonságai miatt rendkívül reakcióképes, így fontos szerepet játszik a légköri kémiai folyamatokban.
Az ózonpajzs elvékonyodását jelenti, különösen a Föld légkörének sztratoszférikus rétegében.
A Föld légkörében, a sztratoszféra rétegben található, 15–35 km magasságban, és nagy koncentrációban tartalmaz ózonmolekulákat. Az ózonpajzs elnyeli a Nap káros ultraibolya sugárzását, amely súlyosan károsíthatja az élő szervezeteket.