Tanulságos grafikonok segítségével mutatjuk be Magyarország állapotát és a fejlődését. Az interaktív ábrákon
a környező országokkal illetve az EU 27 országának átlagával lehet összehasonlítani a magyar helyzetet.
Az EUROSTAT fenntarthatósági indikátorait és más szervezetek adatbázisait használtuk fel a Zöld Műhely Alapítvány közreműködésével.
A családok nettó jövedelme
Különböző családtípusok nettó jövedelmét mutatjuk az alábbi ábrákon. Az adatok ún, vásárlóerő-paritáson vannak megadva, hogy az egyes országok összehasonlíthatóak legyenek. Az alábbiakban bemutatott három családtípus között nincs nagy különbség. Figyelemreméltó, hogy Románia az elmúlt évben megelőzte Magyarországot a nettó jövedelem tekintetében, Bulgária is felzárkózott, Szlovákia viszont a gyermektelen háztartások esetében leszakadóban van. Az országokat külön-külön…
A leggazdagabb magyarok vagyona
2002-től mutatjuk a 100 leggazdagabb magyar vagyonának számait. Azóta persze sokat változott a forint értéke, de önmagában is tanulságos, hogy 2002-ben a legnagyobb vagyon 40 Mrd Forint volt és már már 2,5 Mrd-os vagyonnal fel lehetett kerülni a listára. Ma a legnagyobb vagyon 1242 Mrd, és ez 2012 óta halmozódott fel a nulláról. A 100…
A jövedelmek eloszlása
Ezen a héten jövedelmi statisztikákat mutatunk. Többféle adatsor alapján mutatjuk be az Eurostat adatainak segítségével, hogy mekkora a különbség van a szegények és a gazdagok jövedelmi viszonyai között. Ha képzeletben sorba állítjuk az országok lakóit a jövedelmük szerint, aztán 10 egyenlő részre osztjuk őket, akkor ún, decilis (tized) csoportokat kapunk. Magyarország esetében így mindegyik csoportba…
Környezeti attitűdök és környezettudatos cselekvés
A TÁRKI Társadalmi Riportjában sok információ van arról, hogy milyen intenzitásúak a magyarok környezetvédelemmel kapcsolatos egyéni és kollektív cselekvései, illetve mekkora a környezet védelmével kapcsolatos áldozatvállalási hajlandóságuk. Magyarországon nemzetközi összehasonlításban igen alacsony a lakosság körében a környezeti kérdések miatt érzett aggodalom szintje. 2020-ban a környezeti kérdések iránt aggódók vagy nagyon aggódók aránya 56% volt (ami…
Szív és érrendszeri halálozás
Az OECD adatbázisa alapján mutatjuk, hogy hogyan alakulnak a halálozási adatok a keringési betegségek tekintetében. Magyarországon egészen a rendszerváltásig évente több mint 1000 ember halt meg 100000 főre vetítve infarktusban vagy más szív és érrendszeri betegségben. Azóta lassú csökkenés következett be, de mára még mindig 600 körül van ez a mutató. A környező országokban is…
Társadalmi Haladási Index
Az EU regionális Társadalmi Haladási Indexe (SPI) a GDP kiegészítő mutatója, amely a társadalmi jóllétet vizsgálja. Az EU-SPI azt méri, hogy egy régió hogyan képes kielégíteni a szociális szükségleteket és javítani a lakosainak jólétét. Társadalmi és környezeti mutatókat használ, értékeli a régió teljesítményét az uniós átlaghoz és a régió versenytársaihoz képest. Az alábbi térképen az…
Az öngyilkosságok gyakorisága
Nem túl szívderítő adatok következnek, de erről is kell beszélni. Magyarországon a 80-as években volt a legmagasabb az öngyilkosságok gyakorisága az OECD adatai szerint. Azóta nagy csökkenés tapasztalható, ami egyébként világszerte megtörtént. Ha a régió országaihoz adatait megnézzük, akkor látszik, hogy mindenhol csökkenőben van az öngyilkosságok száma, de Magyarországon a legnagyobb a csökkenés. Örök kérdés…
Mire költ a kormányzat?
Ezen a héten a kormányzati kiadások* szerkezetéről mutatunk számokat. Az ábrákon nem a kiadások abszolút értéke látszik, hanem a GDP arányában mutatja a költéseket. Az alábbi ábrán jól látszik, hogy a kormány GDP-arányos kiadásai hogyan aránylanak egymáshoz. A jelmagyarázat egyes kategóriáira kattintva ki-be lehet kapcsolni a sávokat. A második ábrán az egyes országok kormányzati kiadási…
Boldogság
A Gallup World Poll által készített életértékelések adják a boldogsági rangsorokat. A felmérésben arra kérik a válaszadókat, hogy gondoljanak egy létrára, ahol a számukra lehető legjobb élet 10-es, a lehető legrosszabb pedig 0. Ezután arra kérik őket, hogy saját jelenlegi életüket értékeljék ezen a 0-tól 10-ig terjedő skálán. A térség országai közül Magyarországon legalacsonyabb a…

Magyarország számokban: demográfia
Magyarország népessége a 80-as évek óta csökken, 2011-óta 10 millió alatti a népességszám. Az élveszületések száma csökken, a természetes népességnövekedés negatív. Ezzel kapcsolatban mutatunk be adatokat.
Magyarország számokban: Szén-dioxid-kibocsátás
Magyarország a szocialista időkben – a szennyező iparszerkezet miatt – nagy szén-dioxid-kibocsátónak számított. A 90-es évek óta lényegesen csökkent a kibocsátás, és van rá esély, hogy elérjük az EU klímacélokban lefektetett kibocsátáscsökkentési célokat. Az alábbi adatok csak a szén-dioxidról szólnak, a többi üvegházhatású gázról (metán, dinitrogén-oxid, stb.) szóló adatokat nem tartalmazzák.. Az ábrán jól látszik,…

A magyarok értékrendje
Ezen a héten a magyarok értékrendjéről, identitásáról, politikai irányultságáról közlünk adatokat.

Magyarország számokban: Ökológiai lábnyom
Az ökológiai lábnyom azt mutatja meg, hogy egy ember, közösség, ország vagy éppen az egész világ mennyi természeti erőforrást használ fel, illetve mekkora terület szükséges ennek előállításához.

Magyarország számokban: államadósság
Az államadósság részei: a készpénz, a betétek, az állampapírok és a hitelek. A bruttó államadósság az egyik jellemző szám, ebben az adósságot nem csökkentik a kormányzati szektor követeléseivel. A nettó államadósság a bruttó adósság és az állam által nyújtott hitelek, kölcsönök és betétek különbözete. A 2008-ban kezdődő pénzügyi válság után megnőtt a deviza adósság aránya….
Magyarország számokban: Lakhatási szegénység
Magyarországon csökken azok aránya, akik rossz minőségű ingatlanban laknak. Az ábra azt mutatja, hogy a népesség hány százalékára igaz az ábra alján lévő tulajdonságok közül legalább egy vagy kettő vagy három vagy mind a négy. Európai összehasonlításban a középmezőnyben vagyunk, de több térségi ország is megelőz minket. Az ábra azt mutatja, hogy a lakosság hány…

Magyarország számokban: Versenyképesség
A 2024-es versenyképességi adatok 67 gazdaságról nyújtanak összehasonlító adatokat.

Magyarország számokban: Testtömeg-index
Ezen az ábrán különböző életkorokban mutatjuk az egyes országok BMI adatait.

Magyarország számokban: a nők szerepvállalása közéletben
Milyen arányban vállalnak/kapnak vezető szerepet a nők az egyes országokban?