A Gallup World Poll által készített életértékelések adják a boldogsági rangsorokat.
A felmérésben arra kérik a válaszadókat, hogy gondoljanak egy létrára, ahol a számukra lehető legjobb élet 10-es, a lehető legrosszabb pedig 0. Ezután arra kérik őket, hogy saját jelenlegi életüket értékeljék ezen a 0-tól 10-ig terjedő skálán.
A térség országai közül Magyarországon legalacsonyabb a Boldogság Index.
143 ország szerepel a vizsgálatban. A két legboldogabb ország Finnország és Dánia, a legkevésbé boldog pedig Libanon és Afganisztán. Magyarország az 56. a rangsorban.
Az ábrán külön lehet kattintani a boldogság egyes dimenzióira. A kutatók hat változóra bontották a boldogságértékelések adatait, hogy az országok közötti eltérésekre magyarázatot találjanak. Ezek a változók:
- az anyagi jólét az egy főre eső GDP alapján.
- az emberek mekkora társadalmi támogatásra számíthatnak.
- a születéskor várható egészséges élettartam.
- a szabadság és az önmegvalósítás.
- a nagylelkűség mértéke.
- a korrupció mértéke.
A hat változó értékét egyenként egy elképzelt Disztópia nevű országhoz hasonlították, amelynek a mutatói a legalacsonyabbak a világon, mind a hat tényező tekintetében. Így kirajzolódik, hogy egy adott ország boldogságát milyen arányban okozza az anyagi jólét és a többi változó. Egy hetedik szürke oszlop is látható a grafikonon, amely a hat változón kívüli, azokkal nem magyarázható értékeket mutatja. Pl. Románia Boldogság Indexe nagyobb, mint több kelet-európai országé, de ez sem anyagi jóléttel, stb. sem a többi változóval nem igazolható, ezért nyilvánvalóan más tényezők is szerepet játszanak a boldogság érzékelésében.
Ezek a faktorok nem befolyásolják az egyes országok esetében megadott összpontszámot, hanem csak magyarázattal próbálnak szolgálni.
Érdemes a teljes rangsort végignézni:
2024 óta a World Happiness Reportot a Wellbeing Research Centre adja ki az Oxfordi Egyetemen.